W czasach, gdy zmiana miejsca zamieszkania jest prosta jak nigdy dotąd, a cyfrowe metody przeróbki stają się coraz łatwiej dostępne, zabezpieczenie dokumentów przed oszustwami staje się priorytetem. W tym artykule poznasz sposoby na to, jak skutecznie sprawdzić autentyczność dowodu osobistego i dowiesz się, jak rozpoznaje się fałszywe dokumenty tożsamości.
Jak sprawdzić autentyczność dokumentu?
1. Dokładnie obejrzyj dokument
Choć przy produkcji do dowodu osobistego wprowadza się wiele ukrytych zabezpieczeń, najprostsze fałszywki można rozpoznać już przy dokładnym obejrzeniu dokumentu. Sprawdzenie rozpocznij od porównania zdjęcia z dowodu osobistego z osobą przedkładającą dokument. Sprawdź, czy naroża dokumentu są gładkie i nierozwarstwione, a także czy na dokument nie została naklejona folia lub inne elementy, które mogą wskazywać na ślady przeróbki.
2.Sprawdź poprawność danych
Następnie zweryfikuj poprawność podstawowych danych zawartych w dowodzie. Sprawdź datę wydania i datę ważności badanego dokumentu. Przyjrzyj się numerowi PESEL – upewnij się, czy zawiera jedenaście cyfr i czy pierwsze sześć odpowiada dacie urodzenia wskazanej na dowodzie. Dane osobowe z polskiego dowodu osobistego powinny być także powtórzone na pasku na dole na jego tylnej stronie. To tzw. strefa MRZ, czyli kod przeznaczony do maszynowego odczytu dokumentu. Możesz też porównać, czy wzór dokumentu odpowiada dacie wydania – odpowiednie wzory łatwo znajdziesz na stronach rządowych.
3. Skup się na zabezpieczeniach
Przyjrzyj się uważnie dowodowi osobistemu. Zwróć uwagę na zabezpieczenia, takie jak hologramy, mikrodruki i specjalne znaki wodne. Te elementy są trudne do podrobienia przez oszustów. Przechyl dokument w górę i w dół lub w prawo i w lewo albo obróć go o 90 stopni. Przy obracaniu sprawdź, czy podczas zmiany kąta nachylenia odpowiednie hologramy na dokumencie zmieniają swoją barwę.
Z kolei przesuwając palcem po powierzchni dokumentu, powinno dać się wyczuć charakterystyczne wypustki i wgłębienia poszczególnych elementów nadruku. Są to cechy typowe dla prawdziwego dowodu. Natomiast płaski wydruk może oznaczać, że mamy do czynienia z podrobionym dowodem osobistym.
Jak rozpoznać fałszywy dowód osobisty?
Choć rozpoznanie podrobionego dowodu osobistego gołym okiem może być trudne, pewne oznaki podrobienia zwracają uwagę już przy wstępnej weryfikacji autentyczności dokumentu tożsamości. Przy uważnym obejrzeniu dokumentu warto zwrócić uwagę na kilka cech charakterystycznych dla przeróbek.
1. Niestandardowe rozmiary i wygląd
Podrobione dokumenty często mają niestandardowe rozmiary lub nietypowy wygląd. Jeśli po sprawdzeniu masz wrażenie, że coś wizualnie nie zgadza się z prawdziwym dowodem, być może masz do czynienia z fałszywym dokumentem.
2. Błędy w druku i pisowni
Oszuści często popełniają błędy w druku lub pisowni, które mogą być trudne do wykrycia na pierwszy rzut oka. Starannie przeczytaj wszystkie informacje na dokumencie i zwróć uwagę na ewentualne nieścisłości. Pamiętaj o przyjrzeniu się numerowi PESEL oraz danym zakodowanym w strefie MRZ.
3. Podrobiony hologram
Podrobiony dowód osobisty często cechuje niska jakość hologramów. Hologram w fałszywym dowodzie osobistym może mieć znacząco bardziej intensywne kolory lub wzmocniony efektem odblasku, który powinien rzucić się w oczy. W przeciwieństwie do autentycznego wzoru, fałszerzom często nie udaje się też oddać wrażenia trójwymiarowości.
Urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów
Weryfikacja autentyczności dokumentu tożsamości nie ogranicza się już tylko do tradycyjnych metod opartych na obserwacji wzrokowej. Wiele zabezpieczeń dowodu osobistego w ogóle nie jest widocznych w widzialnym świetle. Największą pewność autentyczności dokumentu tożsamości zawsze daje kontrola przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Warto więc zwrócić uwagę na dostępne obecnie technologie, które pozwalają sprawdzać autentyczność dokumentów nawet bez specjalistycznego przygotowania.
1. Czytniki dokumentów
Jeżeli potrzebujesz szybkiego sprawdzenia autentyczności dokumentów na miejscu, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pełnostronicowego czytnika dokumentów. Po przyłożeniu dokumentu, czytnik automatycznie zaciąga dane z dokumentu, fotografując dokument w różnych źródłach światła. Następnie dzięki dostępowi do największej na świecie bazy wzorów dokumentów program czytnika weryfikuje autentyczność zabezpieczeń dokumentu. Dzięki temu już w kilka sekund można rozpoznać fałszywy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument tożsamości.
2. Oprogramowanie do sprawdzania autentyczności dokumentów
Automatyczną weryfikację autentyczności dokumentu można także zapewnić zdalnie z wykorzystaniem kamery lub telefonu. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu do sprawdzania dokumentów i tożsamości osób można skutecznie bronić się przed wykorzystaniem fałszywego dowodu osobistego lub wykorzystaniem cudzych dokumentów przez internetowych oszustów.
Program pozwala na zbadanie dokumentu już z poziomu prostej w użyciu aplikacji, co jest szczególnie istotne w kontekście wzrastających prób cyfrowych oszustw. Weryfikując poprawność wzoru dokumentu oraz wykorzystując technologię Face Matching, system pozwala upewnić się, że nie masz do czynienia z podrobionym lub cudzym dokumentem tożsamości. W ten sposób oprogramowanie do weryfikacji autentyczności, wspomagane technologią rozpoznawania twarzy, zapewnia precyzyjne wyniki nawet w zdalnym trybie.
3. Zaawansowane badanie fałszywych dokumentów
Z kolei do zaawansowanej weryfikacji autentyczności dokumentu wykorzystuje się specjalistyczne komparatory wideospektralne. Urządzenia wykorzystywane przez ekspertów kryminalistycznych pozwalają nie tylko wykryć fałszywy dokument, ale też szczegółowo ustalić technikę, w jakiej doszło do jego podrobienia. W ten sposób możliwe jest wykrycie nawet najbardziej precyzyjnie wykonanych fałszywych dokumentów.
Podsumowanie
Uważne obejrzenie dokumentu, weryfikacja poprawności zawartych w nim danych oraz przyjrzenie się widocznym zabezpieczeniom to podstawowe kroki w rozpoznawaniu fałszywych dokumentów tożsamości. Warto też uważać na pewne subtelne oznaki podrobienia, takie jak nietypowe rozmiary, brak wgłębień i wypukłości druku czy zbyt jasne hologramy.
Aby uzyskać maksymalną pewność autentyczności dokumentu, warto jednak skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Dzięki nim można skutecznie zabezpieczyć się przed ryzykiem oszustw związanych z fałszywymi dokumentami tożsamości.